Zapewnienie bezpieczeństwa swojemu dziecku to kwestia kluczowa dla każdego rodzica. Jednym z pomieszczeń, potencjalnie najbardziej niebezpiecznych dla małego dziecka, jest kuchnia – miejsce pełne szuflad i różnego rodzaju przedmiotów. Aby mieć pewność, iż dziecko w kuchni jest bezpieczne, należy to wnętrze odpowiednie zaaranżować. Szczególnie, iż obecnie istnieje wiele mechanizmów i gadżetów, które mają na celu chronić dziecko przed zagrożeniami w kuchni. Oto kilka wskazówek, jak praktycznie przystosować kuchnie, by było to miejsce przyjazne dziecku?
Jednoczesna opieka nad dzieckiem i przygotowywanie posiłków to spore wyzwanie dla każdego rodzica. Małe dzieci są niezwykle ciekawe świata i wystarczy sekunda nieuwagi, by zaczęły bawić się gorącą kuchenką czy niebezpiecznymi kuchennymi przyborami. Dlatego też, wybierając sprzęt AGD do kuchni należy przede wszystkim sprawdzić, jakie dodatkowe rozwiązania w kwestii bezpieczeństwa oferuje dane urządzenie.
Odpowiednia kuchenka i piekarnik
W kuchni, w której przebywają dzieci, najbezpieczniejszy wybór stanowi płyta indukcyjna, które nie nagrzewa się, dzięki czemu dziecko się nie oparzy. W przypadku wyboru tradycyjnej kuchenki gazowej, warto wybierać modele z chowanymi pokrętłami. Warto również pamiętać, by w ramach możliwości, gotować głównie na palnikach przy ścianie, do których dziecko ma utrudniony dostęp oraz nie ustawiać żadnych garnków ani naczyń na krawędzi blatu.
Z kolei w kwestii piekarnika, obowiązkowym mechanizmem, który musi on posiadać jest system zimnych drzwi, dzięki któremu są one zawsze chłodne, nawet, gdy temperatura wewnątrz piekarnika osiąga maksymalną wartość. Rozwiązanie to pozwala zapobiec ewentualnym oparzeniom i niebezpiecznym wypadkom.
Właściwe przechowywanie przedmiotów
Kolejną istotną kwestią jest właściwe przechowywanie niebezpiecznych przedmiotów, takich jak noże, nożyczki czy szkło, w kuchniach, w których przebywają dzieci. Istotne, by umieszczać je w półkach i szufladach będących poza zasięgiem dziecka. Ponadto polecanym rozwiązaniem jest również zainstalowanie systemu uniemożliwiającego samodzielne otwieranie szuflad i półek przez dziecko. Wybierając takie zabezpieczenie należy przede wszystkim sprawdzić, czy jest ono wytrzymałe i zachowuje swoje właściwości nawet podczas częstego otwierania drzwi i szuflad.
Przydatnym rozwiązaniem są również gumowe nakładki na ostrza ostrych narzędzi kuchennych. Dzięki nim, rodzic zyskuje pewność, iż nawet w sytuacji, gdy dziecko sięgnie po taki przedmiot, nie zrobi sobie nim krzywdy.
Zawsze marzyłam o pięknej, przestronnej kuchni. Super, że można połączyć bezpieczeństwo pociechy z fajną aranżacją. Kupiłam kilka fajnych dodatków kuchennych https://www.meblemix.pl i zamierzam odświeżyć ją trochę na wiosnę. W końcu tak dużo czasu tam spędzam.