Czasy przeszłe inspirują i zachwycają. W projektowaniu przedmiotów codziennego użytku, odzieży czy też dóbr luksusowych niezmiennie odnajdujemy nawiązania do minionych epok. Coraz więcej osób interesuje się klasycznymi rozwiązaniami w odświeżonym stylu rustykalnym.
Przywodzi on na myśl powrót do przeszłości, do wiejskiej chaty i swojskich powideł. Można go porównać z nowoczesnym minimalizmem – podobnie ogranicza ozdoby oraz wprowadza do wnętrza ciepły, rodzinny klimat. Meble rustykalne mają prostą formę, wykonane są z drewna (podobnie jak podłogi) lub z wikliny. Uroku dodają także wyeksponowane, drewniane belki stropowe.
Odznaczają się delikatnymi zdobieniami na szafkach tj. prostymi listwami, detalami z mosiądzu lub żelaza. Przy tego typu wnętrzach pojawiają się charakterystyczne murki, wstawiane się między szafki, przy czym drzwiczki mocuje się do murowanych ścianek w celu stworzenia imitacji jakie stosowano w szlacheckich dworach.
Meble rustykalne postarzane są poprzez liczne niedomalowania, spękania, przecierania farby lub zacieki. Styl rustykalny reprezentować może np. heblowana ława o owalnym kształcie, a całości dopełniać dodatki z naturalnych materiałów typu len czy bawełna, w jednolitych kolorach lub wzorach oraz odpowiednio dobrane rośliny.
Sam styl retro nadaje pomieszczeniom romantyczny, dostojny i niepowtarzalny klimat. Wnętrze wyposażone zgodnie z tą tendencją wypełnia atmosfera wyciszenia i spokoju. Takie meble charakteryzują się przede wszystkim rzeźbioną fakturą. To trend zaczerpnięty z dwudziestolecia międzywojennego, który związany z kolei jest z barokiem.
Przedmioty i meble retro kupione na pchlim targu dodadzą swoistego uroku każdemu pokojowi. Targi staroci z każdą chwilą zyskują coraz to nowych zwolenników, zaś producenci mebli wprowadzają do swojej oferty produkty nawiązujące stylistką do mebli w stylu retro tj. dawnych szaf, komód, bibelotów, ceramiki oraz baterii łazienkowych.
Obecnie retro w nowoczesnych aranżacjach, najlepiej prezentuje się w minimalistycznych pomieszczeniach, które nie są przeładowane antykami. Wbrew pozorom do uzyskania efektu retro nie koniecznie dysponować trzeba dużymi zasobami gotówki, wystarczy poświęcić trochę czasu i wysiłku a osiągnięte rezultaty mówić będą same za siebie.
Zazwyczaj meble stylizowane wykonywane są z litego drewna. Charakteryzują je subtelne, idealnie dopracowane zdobienia, pięknie wykończone drzwiczki, uchwyty, blaty oraz półki. Dają możliwość stworzenia na niewielkiej powierzchni eleganckiego wnętrza, wprowadzając szyk i elegancję. Często są ręcznie rzeźbione i wykańczane, można je kupić w różnorodnych stylach i kolorach.
Same meble to jednak za mało by stworzyć wnętrza przywodzące na myśl minione epoki. Niemniej istotną rolę odgrywać będą oryginalne dodatki, które jednak nie mogą przysłaniać całości, odpowiednio dobrane kolory wnętrz. Najważniejsze by stylizacja wnętrza była w miarę spójna.