We współczesnej architekturze wnętrz nie istnieje jedna, uniwersalna technika aranżacji pomieszczeń. Na efekt końcowy ma zazwyczaj wpływ wiele czynników takich, jak np. przestrzeń, kolor, materiały wykończeniowe, umeblowanie i jego rozmieszczenie, dodatki oraz wiele innych. Jednak najważniejszą determinantą decydującą o wyglądzie wnętrza jest nasz indywidualny gust oraz upodobania.
Indywidualizm przede wszystkim
Aranżacja wnętrz nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza że nie istnieje jeden, kompleksowy model aranżacyjny. Wyposażenie domu powinno być podyktowane naszymi potrzebami, trybem życia oraz indywidualnymi zainteresowaniami. Projektując wystrój konkretnego wnętrza można jednak posiłkować się najmodniejszymi i najbardziej popularnymi stylami aranżacyjnymi.
Styl skandynawski
Skandynawia kojarzy się przede wszystkim z piękna naturą, czystością i elegancją. I taki właśnie jest ten styl. Charakteryzuje się on przede wszystkim jasną kolorystyką oraz prostotą. Dominują tu głównie jasnej barwy drewniane meble pozbawione ozdobników i o nieskomplikowanych, geometrycznie kształtach. W stylu skandynawskim bardzo często stosuje się także chromowaną stal oraz dobrej jakości plastik. Jeżeli chodzi o kolorystykę, to jest to połączenie bieli, szarości i czerni z akcentami zieleni, błękitu oraz ecru.
Styl prowansalski
Prowansja skąpana w słońcu to przede wszystkim pastele błękitu, żółci, różu, fioletu oraz zieleni. Jednak najważniejszy akcent to lawenda. W Tym stylu dominują materiały naturalne, jak drewno oraz kamień, natomiast meble powinny mieć design odnoszący się do umeblowania z minionych epok.
Styl rustykalny
Ten styl ma nas przenieść w sielankowe, wiejskie pomieszczenia. Dominują tutaj meble o prostych kształtach i ludowym designie, zaś drewno jest wiodącym materiałem wykończeniowym. Kolorystyka opiera się na odcieniach brązu, beżu oraz bieli. Dużą rolę odgrywają również dodatki w postaci makatek czy też ludowych rzeżb i wyrobów rzemieślniczych.
Styl klasyczny
To połączenie harmonii i elegancji. Umeblowanie powinno się opierać na drewnianych komodach, stołach oraz regałach, a także tapicerowanych krzesłach i skórzanych kanapach. W kolorystyce dominują przede wszystkim barwy stonowane, pastelowe. W stylu klasycznym dużą rolę odgrywają dodatki w postaci wszelkiego rodzaju zdobionych świeczników, luster w ramach czy też mosiężnych mis i szklanych karafek, a także kryształowe żyrandole i odpowiednio dopasowane lampy.
Styl kolonialny
W tym stylu dominują motywy kultury wschodniej i afrykańskiej, gdzie materiałem przewodnim umeblowania jest ciemne, egzotyczne drewno. Kolorystyka utrzymana jest w tonacji bieli, brązu, zieleni oraz beżu. Skoro styl kolonialny, więc nie może w nim zabraknąć różnego rodzaju roślinności.