Idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy stosunkowo niedużym kosztem zmienić klimat i wystrój własnych czterech kątów wydaje się być postarzanie mebli i drewnianych elementów. W efekcie uzyskać możemy pełną widocznych słojów i sęków ciemną, klasyczną strukturę.
Do uzyskania efektu nierówności starego drewna wykorzystać można akcesoria znajdujące się praktycznie w każdym domu, jak np.: szczotka, tłuczek czy ewentualnie specjalistyczna maszyna do szczotkowania. Można spróbować również strugania, opalania, ciecia, szlifowania, przecierania, czy gładzenia drewna, w zależności od końcowych oczekiwań. Przydać się mogą kolorowe farby, oleje, lakierobejce, którymi pokrywać możemy szlifowanie powierzchnie.
Jeśli chodzi o postarzanie podłogi, to możemy zdecydować się na gotowe, stylizowane panele, czy deski lub próbować samodzielnie wyeksploatować. W tym drugim podłogę taką możemy postarza się bezpośrednio po ułożeniu desek lub każdą deskę oddzielnie.
Kolejnym krokiem będzie pokrycie uzyskanej faktury woskiem, lakierobejcą, olejem albo bejcą. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy zauważalna będzie jak największa ilość słojów.
W przypadku jasnych mebli w kolorze ecru, bieli, odcieniach beżu, warto sięgnąć po patynę. Do uzyskania delikatnego efektu wystarczy jedynie jej cienka warstwa, im więcej – tym bardziej zauważalne rezultaty. Jeszcze lepsze rezultaty uzyskamy dokupując specjalne stylizowane uchwyty i okucia, przypominające gadżety sprzed lat.
Przed przystąpieniem do prac należy podjąć próbę na niewielkiej powierzchni, by upewnić się, iż możemy uzyskać zadowalające efekt a całość będzie się spójnie komponować.