Blog

Rynny dachowe – co wpływa na ich trwałość

W każdym domu niezbędny jest odpowiedni system odwadniania. Do odprowadzania wody deszczowej służą rynny. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje – które z nich są najbardziej trwałe?

Rynny – materiał wykonania

O tym, czy rynny będą trwałe, w bardzo dużej mierze decyduje materiał ich wykonania. Wyróżnić można tutaj rynny zrobione z: miedzi, cynku i stopów cynku (np. tytanocynku), aluminium albo z tworzywa sztucznego. I tak:

  • Miedziane – mogą być fabrycznie oksydowane, czyli powleczone warstwą tlenku. Niewskazane jest ich stosowanie na dachach pokrytych blachami aluminiowymi i stalowymi, bo miedź traci przy nich odporność na korozję. Montuje się je za to przy dachach miedzianych lub pokrytych ceramicznymi dachówkami. Rynny miedziane mają grubość wynoszącą mniej więcej 0,6-0,7 mm, są odporne na niskie temperatury i nie odbarwiają się. Kosztują one najwięcej ze wszystkich typów rynien, ale za to mogą przetrwać nawet kilkaset (mniej więcej 150-200) lat.
  • Tytanocynkowe – ich grubość jest taka sama jak rynien miedzianych. Są one wytrzymałe i odporne na korozję – szczególnie dzięki szczelnej warstwie patyny, jaka powstaje na ich powierzchni pod wpływem wilgoci. Elementy rynien łączy się na zakładki i lutuje. Ich trwałość waha się od 80 do 120 lat.
  • Cynkowe – są one dość popularne ze względu na swą plastyczność oraz łatwość obróbki. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że cynk pod wpływem różnorodnych warunków atmosferycznych pokrywa się szarą, cienką warstwą węglanu cynku. Tak jak w poprzednim przypadku, mogą przetrwać do 120 lat.
  • Aluminiowe – są odporne na korozję, a często zabezpieczane też powłoką lakierniczą (chroniąca przed promieniowaniem UV) lub akrylem. Mogą przetrwać mniej więcej 60-70 lat. Ich elementy łączy się na zakładkę, a później nituje i klei.
  • Z tworzywa sztucznego – wykonywane zazwyczaj z utwardzonego, nieplastyfikowanego PCV. Do ich zalet można zaliczyć to, że nie ulegają one korozji, są odporne na uderzenia, nie wymagają także malowania. Ich niewielka wrażliwość na promieniowanie UV sprawia, że zachowują swój pierwotny kolor przez długie lata. Montowane są kielichowo, co oznacza, że jeden element wsuwa się w drugi, a szerokie zakładki kielichów zapewniają pełną szczelność (nie potrzeba tu dodatkowych uszczelek). Ich trwałość sięga 40 lat.

rynny

Co jeszcze wpływa na trwałość rynien?

Oprócz materiału wykonania, istotnych jest także kilka innych rzeczy. Cały system rynien musi składać się z elementów, które po prostu idealnie do siebie pasują. Rynny, rury spustowe, kolanka, denka, sztucery, czy odsadzki cokołowe – wszystko to musi został połączone tak, by instalacja dachowa mogła przetrwać przez długie lata. Nie można więc dopuścić do błędów przy montażu, bo kiedy dane części będą źle na siebie oddziaływać, to szybko może dojść do korozji. Oczywiście ważne jest także to, by wszystkie zakupione elementy posiadały odpowiednie normy i certyfikaty. Aby rynny były trwałe należy także, jeszcze na początku, sprawdzić możliwe przecieki i dobrze je uszczelnić albo zalutować.

Dodaj Komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.