Blog

Jak zaprojektować wyspę kuchenną

Oglądając programy o aranżacji wnętrz oraz przeglądając czasopisma o tej tematyce, można zauważyć, że wyspy kuchenne mają coraz szersze grono zwolenników i coraz więcej osób decyduje się na ich wykonanie.

Jakie wymiary powinna mieć idealna wyspa kuchenna?

Pierwszą najważniejszą kwestią dotyczącą projektowania wyspy powinny być dla nas jej wymiary. Wybranie stylu, wykończenia czy aranżacji z pewnością jest tym, co sprawia najwięcej przyjemności projektującym, jednak na początku należy ustalić kwestie techniczne.

Ciężko jednoznacznie określić, jakie konkretnie wymiary powinna mieć wyspa kuchenna, ponieważ to wszystko zależy od wymiaru całej projektowanej kuchni. Jednak kluczowe przy ustalaniu długości i szerokości wyspy powinno być wytyczenie swobodnej przestrzeni pomiędzy wyspą a zabudową kuchenną znajdującą się wokół niej – przy ścianach.

To będzie miało wpływ na komfort użytkowania kuchni – nawet w najpiękniejszej, ale ciasnej kuchni, nie będzie się wygodnie przygotowywało ulubionych potraw.

Zatem należy pamiętać, że pomiędzy blatem wyspy, a szafkami powinien być co najmniej jeden metr odległości. Im więcej przestrzeni między tym lepiej – jednakże nie należy przesadzać z odległością, tak, aby zabudowa z wyspą tworzyły jedno spójne połączenie.

Przykłady zagospodarowania wyspy kuchennej

Możliwości jest wiele – możemy zarówno umieścić sprzęty AGD w naszej wyspie, typu piekarnik, płyta grzewcza, czy zmywarka. Na wyspie może znaleźć się także zlewozmywak z kranem, jednak ta opcja jest najlepsza tylko dla bardzo dużych wysp – przy zlewie zbiera się zawsze dużo rzeczy – garnków, naczyń, akcesoriów do mycia i płukania, co może nam niepotrzebnie zabrać przestrzeń, a także „zagracić” wyspę, znajdującą się najbardziej na widoku w całej kuchni.

Wyspa w kuchni

Z pewnością należy pozostawić część blatu na przestrzeń roboczą – wtedy, przygotowując posiłki przy wyspie mamy widok na jadalnię bądź salon, przez co utrzymujemy kontakt z gośćmi, bądź możemy doglądać bawiących się dzieci. Atrakcyjnym rozwiązaniem jest pozostawienie części blatu na tzw. barek. Umożliwi nam to wspólne przygotowanie posiłków w czasie odwiedzin znajomych albo podczas odrabiania zadań domowych przez dzieci.

Sama podstawa wyspy może stanowić dla nas, nieocenioną w kuchni dodatkową przestrzeń do przechowywania. Może się w niej znajdować przeszklony barek, z widoczną zastawą oraz kieliszkami i szklankami. Możemy umieścić w zagłębieniu wyspy także miejsce do spożywania posiłków dla naszych zwierząt – rozwiąże to problem rozstawionych po kątach w nieładzie misek na karmę i wodę.

W zabudowie wyspy możemy zaprojektować szafki z drzwiczkami, szuflady, bądź zostawić otwarte półki na książki kucharskie i dekoracje sezonowe. Możliwości jest wiele, każdy powinien zaprojektować swoją wyspę według swojego gustu i potrzeb.

Wyspa w kuchni

A co nad wyspą?

Dodatkowym atutem wyspy jest możliwość kreatywnego zagospodarowania przestrzeni nad nią. Oczywiście podstawowym elementem sufitu nad wyspą kuchenną powinno być dobre oświetlenie, umożliwiające przyrządzanie potraw czy czytanie przepisów z książek kucharskich.

W zależności od gustu, można zdecydować się na lampę z jedną żarówką, żyrandol albo też oświetlenie punktowe LED. Ponadto, jeśli na naszej wyspie umieszczona będzie płyta do gotowania, nad nią powinien znajdować się okap pochłaniający wilgoć.

Wyspa w kuchni

Możemy także puścić wodze fantazji i nad wyspą kuchenną umieścić uchwyt na kieliszki, reling na garnki i patelnie, instalacje artystyczne, na których – w zależności od naszych upodobań, albo znajdzie się tam nowoczesna rzeźba, albo tradycyjne warkocze czosnku czy nadziane na nitkę ususzone grzyby.

 

Dodaj Komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.